Sakarya’nın Karasu ilçesinde, denizin dalgalı olduğu günlerde boğulma riskiyle karşı karşıya kalanların imdadına cankurtaranlar yetişiyor.

0
70

Sakarya’nın Karasu ilçesinde, denizin dalgalı olduğu günlerde boğulma riskiyle karşı karşıya kalanların imdadına cankurtaranlar yetişiyor.

Sıcak yaz günlerinde Sakarya’nın Karasu, Kaynarca ve Kocaali sahillerini tercih eden yüzlerce vatandaş plajlara akın ediyor. Sahillerde denizin zaman zaman dalgalı olması sebebiyle tehlikeli anlar da yaşanıyor Dalgalı havalarda günde ortalama 30 kişi boğulma tehlikesi geçiriyor. Onlarca vatandaşın gözleri önünde denize girip çıkan ve yardım isteyen vatandaşların yardımına plajda bulunan cankurtaranlar koşuyor.

CAN KAYBI YOK
Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “Karasu turizmde Sakarya’nın Türkiye’ye ve Dünyaya açılan kapısı konumunda. Kış mevsiminde nüfusumuz 65 bin civarında ancak yaz mevsiminde ise nüfusumuz 500 binin üzerinde oluyor. Sahilde can güvenliğini cankurtaran ekiplerimiz sağlıyor. 53 cankurtaran, 7 jet ski ve bir zodyak vatandaşlarımızın boğulmalara karşı can güvenliğini sağlıyor. Haziran ve temmuz ayı içerisinde bin 354 kişi boğulmaktan kurtarıldı. İki aylık sezon içerisinde Allah’a şükür boğulan vatandaşımız olmadı” dedi.

SÜREKLİ GÖREV BAŞINDA
Sakarya Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı Cankurtaran Grup Amiri Şaban Küçükosman ise “Cankurtaran ekibi olarak batı Karadeniz Kocaali, Karasu, Kaynarca sahillerinde görev yapıyoruz. Haziran ve Temmuz aylarında boğulma tehlikesi geçiren bin 354 vatandaşımızı kurtardık. Bunların yaklaşık 200’ü hastaneye sevk olarak kayıtlarımıza geçti. Cankurtaran ekiplerimiz bölgelerinde sürekli vatandaşlarımıza uyarılarımızı yapıyor. Jet ski ile vatandaşlarımızın yoğun olduğu plajlarda devriye geziyoruz. Deniz dalgalı olduğu zaman, sahillerimizde günde ortalama 30 kişiyi boğulmaktan kurtarıyoruz” dedi.

Bu konudaki Fikriniz Bizim İçin Önemli